Kajakarstwo jest jedną z tych aktywności, która z roku na rok staję się coraz bardziej popularna wśród polaków. W okresie pandemii bardzo ważne jest bezpieczeństwo na kajakach zwłaszcza podczas spływów kajakowych, w których udział bierze wiele osób.
Kajakarstwo – spływy Drwęcą
Spływy kajakowe cieszą się popularnością nie tylko ze względu na możliwość spędzenia wolnego czasu w kontakcie z naturą. Kajakarstwo i może poprawić twoją wydolność, siłę i elastyczność. Ta aktywność poprawia sprawność sercowo-naczyniową. Wiosłowanie zwiększa siłę mięśni, szczególnie pleców, ramion, ramion i klatki piersiowej. To też zwiększona siła tułowia i nóg, ponieważ siła do napędzania kajaka lub kajaka pochodzi głównie z wywierania nacisku na nogi.
Zachowaj bezpieczeństwo na wodzie
Dzięki złagodzeniu ograniczeń dotyczących sportu i rekreacji na świeżym powietrzu zdajemy sobie sprawę, że wielu pokusi się, aby wrócić na wodę i wziąć udział w spływie kajakowym. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w czasach epidemii. Wraz z pojawieniem się COVID 19 bardzo ważne jest, aby uczestnicy przestrzegali właściwych procedur podczas czyszczenia łodzi / sprzętu. Przed użyciem i po użyciu należy wyczyścić wszelkie urządzenia, dezynfekując je wodą i detergentami. Obejmuje to łodzie, wiosła, pomoce wypornościowe i wszelkie inne wspólne obiekty / materiały. Podczas czyszczenia łodzi należy zwracać szczególną uwagę na dziób i rufę kajaku, siedzenia, obręcze kokpitu, kapoki i podnóżki. Po wyjściu z kajaku należy każdorazowo umyć ręce wodą i mydłem przez minimum dwadzieścia sekund. Jeśli mydło nie jest dostępne, użyj środka dezynfekującego do rąk o zawartości alkoholu 60% lub większej.
W trakcie spływu warto też zachować odpowiednią – bezpieczną odległość między uczestnikami. W kajakach powinny wspólnie przebywać tylko osoby, które na co dzień zamieszkują pod tym samym adresem lub bliscy członkowie rodziny.
W trakcie spływu nie wymaga się od jego uczestników nakładania i noszenia maseczki lub zakrywania w jakikolwiek inny sposób twarzy. Jednak maseczka jest wskazana przy przygotowaniu do zsunięcia kajaków na wodę i na samym początku spływu, kiedy wszyscy uczestnicy znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. To samo tyczy się też zakończenia spływu kajakowego. Zbliżając się do linii brzegowej, należy założyć maseczkę na twarz. Należy też zadbać o to, aby samo zgrupowanie osób przed spływem nie odbywało się za pośrednictwem masowego transportu. Wskazane jest, aby uczestnicy wydarzenia pojawili się na miejscu prywatnymi samochodami.